Dieta Dukana

Niezwykła popularność diety Dukana, w ostatnim czasie, wymaga komentarza. Zapewne każda osoba, chcąca zrzucić kilka kilogramów, zastanawiała się na przejściem na tę dietę. W internecie można znaleźć wiele artykułów i opinii na ten temat. Warto przeczytać je wszystkie, szczególnie opracowania lekarzy i dietetyków.

Dieta Dukana jest dietą proteinową, oznacza to, że podczas jej stosowania ograniczamy węglowodany i tłuszcze, zastępując je białkami. Dla naszego organizmu oznacza to pozbawienie go głównego źródła energii jakim są węglowodany i tłuszcze. Wszystkim przypominam, że węglowodany są tuczące jedynie jeśli są spożywane w nadmiernych ilościach, w postaci cukrów prostych. Są one jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i ich deficyt może doprowadzić do zaburzeń równowagi, osłabienia pamięci, koncentracji oraz upośledzenia procesów myślowych.

Drugą kwestią jest niewłaściwy stosunek białek do węglowodanów i tłuszczów w pożywieniu, który powoduje zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym zwiększenie ryzyka powstania miażdżycy. Jednocześnie nadmiar białka w organizmie musi być metabolizowany, czego efektem jest powstanie nadmiaru amoniaku i mocznika, i powodując obciążenie wątroby i nerek. Powinnyśmy liczyć się z możliwością uszkodzenia tych organów.

Zbyt duża ilość białek w diecie doprowadza do ketozy i zakwaszenia organizmu. Organizm walcząc o równowagę kwasową pobiera wapń, najczęściej z naszych kości. W średnim i starszym wieku ryzyko osteoporozy wzrasta wielokrotnie.

Jeszcze jedna ważna rzecz – dieta Dukana jest uboga w błonnik, który jest odpowiedzialny za perystaltykę jelit. Jego brak powoduje uciążliwe zaparcia i kłopoty z trawieniem.

Mało urozmaicona dieta prowadzi do powstania deficytów minerałów i witamin. Związki te biorą udział we wszystkich przemianach zachodzących w naszym organizmie. Odpowiadają za przewodnictwo mięśniowo-nerwowe oraz gospodarkę hormonalną.

Oprócz negatywnych skutków, dieta białkowa ma tez zalety – jest skuteczna i szybka. Należy się jednak zastanowić, czy warto poświęcić swoje zdrowie dla szybkiego efektu?